Dziadkowie w XXI wieku

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dzień Babci i Dziadka

Kiedyś babcie przygotowywały konfitury i robiły na drutach, dziadkowie zaś opowiadali o dawnych czasach. A co oznacza bycie babcią i dziadkiem w XXI wieku? Jak odnaleźć się w czasach, kiedy wnuki żyją szybko, wśród skomplikowanej technologii i nie mają już czasu, by słuchać kombatanckich opowieści i zachwycać się smakiem konfitur?
Dziadkowie to fundament każdej rodziny. Dopóki żyją, są najważniejsi w familijnej hierarchii i są niezbędni nie tylko wnukom, ale także własnym dzieciom. To właśnie w domu rodziców dorosłe już dzieci mogą znaleźć schronienie przed swoim dorosłym życiem. Wnuki zaś mogą szukać u dziadków zrozumienia oraz schronienia przed własnymi rodzicami. Dziadkowie patrzą na nich łagodniejszym okiem niż patrzyli na własne dzieci.
Scalają rodziny. To u nich gromadzą się wszyscy z okazji świąt i na niedzielnych obiadach. To oni dbają o to, by w rodzinach były podtrzymywane tradycje i zwyczaje. Można powiedzieć, że wyznaczają styl bycia rodziny. To oni uczą młodych obcowania ze starością, chorobą, niepełnosprawnością oraz słabością. I to właśnie dzięki nim, wnuki dowiadują się, że nie zawsze człowiek będzie piękny i zdrowy. Tak budują w sobie empatię, czułość, troskliwość i chęć pomagania innym.
Babcia i dziadek to niezastąpiony łącznik między współczesnością a przeszłością. Mogą opowiedzieć, jak naprawdę wyglądało życie kilkadziesiąt lat temu oraz pokazać, jak zmienił się świat. Niewątpliwie są potrzebni wnukom.

Dziadkowie w dzisiejszych czasach

Dawniej, gdy tylko pojawiał się wnuczek, dziadkowie rzucali własne sprawy, zapominali o potrzebach i spieszyli z pomocą młodym rodzicom. Często to właśnie oni zajmowali się wychowywaniem wnucząt. Czasy się jednak zmieniły. Dzisiaj dziadkowie jeszcze pracują, gdy pojawiają się wnuki, a nawet jeżeli są już na emeryturze, chcą odpocząć zamiast spędzać dnie na opiece nad kilkulatkiem. Nie odkładają już emerytury na obozy językowe dla wnucząt, za to sami starają się jak najwięcej wyjeżdżać i korzystać z życia.
I trzeba wyraźnie zaznaczyć, że mają do tego prawo.

W procesie wychowania wnuków są bardzo ważni, ale nie powinni być filarem tego wychowania, wyręczając rodziców. Dzięki temu uczą też wnuki, że nie można zapominać o swoich pragnieniach i potrzebach, że niezależnie od tego, ile ma się lat, można robić to, na co ma się ochotę i żyć tak, jak się chce. A to ważna lekcja dla młodego pokolenia.
Doceńmy więc babcię i dziadka w dniu ich święta. Pamiętajmy 21 i 22 stycznia, to dni szczególne.

 

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 88 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*